Gwałtowny wzrost popularności probiotyków sprawił, że sięgamy po nie coraz chętniej. Jak wiadomo, mają one niezwykle korzystny wpływ na cały organizm, przede wszystkim na jelita, odporność czy wchłanialność witamin. Suplementując probiotyki nie zastanawiamy się jednak, czy mogą one mieć skutki uboczne. Dowiedz się, jakie mogą być dodatkowe konsekwencje stosowania probiotyków i czy należy się nimi martwić?
Suplementacja probiotyków jest bardzo popularna, jednak – jak w przypadku każdego suplementu diety – należy zachować rozwagę. Chociaż pozytywny wpływ probiotyków na organizm zostały dokładnie przebadany i udokumentowany, mogą one wywołać pewne działania niepożądane, które warto znać wcześniej. Dzięki temu będziesz mógł jeszcze raz zastanowić się, czy warto stosować probiotyki i jeśli zdecydujesz się na to, będziesz wiedział, na co powinieneś być przygotowany. Jednym z najczęściej występujących objawów ubocznych, pojawiających się podczas stosowania probiotyków, są wzdęcia. Pojawiają się one najczęściej w przypadku stosowania probiotyków z drożdży, które oprócz wzdęć mogą wywołać gwałtowny wzrost pragnienia. Jeśli nieustannie chce Ci się pić, być może probiotyki z drożdży nie są odpowiednie dla Ciebie. Zwiększona fermentacja, która zachodzi podczas stosowania probiotyków, może oddziaływać na układ nerwowy i powodować bóle głowy. Osoby, które są szczególnie wrażliwe na bóle głowy, powinny być szczególnie wyczulone na ten skutek uboczny. Ostatnim skutkiem ubocznym stosowania probiotyków może być reakcja alergiczna, która pojawia się tuż po rozpoczęciu stosowania probiotyku. Może to być kaszel, katar, zaczerwienienie lub ogólne złe samopoczucie, które każdy alergik doskonale rozpozna. W takiej sytuacji należy bezwzględnie odstawić preparaty z probiotykami.
Jak widać, niewiele jest skutków ubocznych stosowania probiotyków i pojawiają się one w naprawdę niewielu przypadkach. Z tego powodu możesz bez obaw zacząć stosować probiotyki!